Rady a návody
Sauny
Klasická sauna
Sauna označuje fyzikální prostředí s kontrastními hodnotami teploty a vlhkosti vytvářené v prohřívárně. Pobyt v sauně způsobuje uvolnění organismu, relaxaci, zmírňuje revmatické potíže atd. V dnešní době se sauny stávají samozřejmou součástí vybavení rodinných domů, kde vytváří prostředí vhodné k relaxaci.
Pravidelné saunování zvyšuje odolnost organismu proti běžným infekcím horních cest dýchacích, povzbuzuje a vylaďuje nervové i hormonální funkce organismu a pomáhá orgánům při intenzivním pocení zbavovat se ve zvýšené míře zplodin látkové přeměny.
Sauna se využívá k aromaterapii (při léčbě horních cest dýchacích, při poruchách pohybového ústrojí, při nespavosti), k prohřátí kloubů u některých ortopedických diagnóz, při některých klimakterických potížích apod. Bohužel není pravda, že saunování pomáhá k hubnutí. Při saunování se během 1/2 hodiny ztratí 500 g vody a saunování pomáhá k lepšímu rozložení vody v organizmu, ale nahromaděné tukové zásoby nezmizí a vodu po saunové lázni rychle doplníme.
Sauna však není vhodná pro všechny. Stručně řečeno je vhodná pro zdravé osoby, u nichž nebyly zjištěny známky nějakého závažného onemocnění. Pro příjemné saunování je důležitý momentální psychický stav a okamžitá tělesná dispozice. Nemocný by se měl před návštěvou sauny poradit s lékařem, některá onemocnění nepatří do sauny vůbec (akutní záněty, některé kožní projevy, kontraindikované gynekologické problémy a degenerativní onemocnění, apod.).
Infrakabina
Infrakabina nahrazuje klasické saunování, je založena na principu prohřívání lidského těla pomocí přenosu tepla infrazářením. Při této formě saunování se prohřívá nejen povrch těla, ale teplo proniká i do hloubky tkáně a dochází k rychlejšímu prohřátí požadovaných částí těla než při klasickém saunování.
K ohřevu organismu dochází přenosem tepelné energie infračerveným zářením, ne ohřevem od horkého vzduchu (cca. 115°C) jako u klasické sauny. Výhodou je i nižší okolní teplota vzduchu (cca. 55°C) v infrakabině a tím zpřístupnění této terapie i lidem, kteří nemohou ze zdravotních důvodů využívat klasické sauny (po konzultaci s lékařem astmatici, alergici, kardiaci…)
Infrakabina spaluje kalorie, podporuje krevní oběh a posiluje kardiovaskulární systém, odstraňuje bolesti, ulevuje kloubům a ztuhlosti, odstraňuje toxiny a minerální odpad, zotavuje pokožku, zlepšuje imunitní systém, omezuje stres a únavu. Tím infrakabiny nacházejí uplatnění ve zdravotnictví, sportovních klubech, rehabilitačních ústavech, kosmetických centrech, hotelích a v neposlední řadě i v domácnostech po celém světě.
Infrakabina je úsporná, potřebuje méně energie, pro saunování cca. 1kWh, je účinná při nižších teplotách cca. 55°C, je připravena k provozu po 10-15 minutách po zapnutí, maximální doba pobytu 45 minut.
Známé účinky:
* Zvyšuje rozpínavost tkáně.
* Snižuje ztuhlost končetin, kloubů a zad.
* Snižuje svalové napětí.
* Mírní bolesti.
* Stimuluje krevní oběh.
* Působí při léčbě chorobných zánětlivých procesů kůže.
* Vhodný doplněk pro redukci váhy. Za 30 min. spálí až 600 cal.
* Účinná relaxace a regenerace organizmu.
Druhy dřeva
smrk – Smrk se využívá na obložení stěn saun. Na výrobu palubek pro sauny se používá nejčastěji severský skandinávský smrk. Barva nažloutle bílá až načervenale bílá. Smrkové dřevo se hojně vyskytuje po celém území Evropy.
topol – Topol se používá na obložení saun, výrobu kompletního vybavení: lavičky, opěrky, podhlavníky, rošty. Vyskytuje se hlavně v jižní Evropě. Barva je bělavé až nažloutlé, příp. světle hnědé.
abachi – Dřevo Abachi se používá pro stavbu saun, na výrobu laviček, podhlavníků, roštů, opěrek, krytů kamen. Výhoda tohoto dřeva je v jeho nízké objemové hmotnosti a tudíž nízké akumulaci tepla. Abachi je dřevina vyskytující se v Africe v tropických nížinných deštných lesích. Dřevo je nažloutle bílé až žluté nebo hnědožluté. Jako náhradu tohoto dřeva lze použít: topol, lípu, olši, osiku, javor, kaštan.
jedle – Jedle se používá v saunách hlavně na výrobu palubek, ale i na výrobu laviček, opěrek atd., barva je nažloutle až načervenale bílá s našedlým odstínem.
Hemlock – Hemlock je speciální druh borovice rostoucí na západě severní Ameriky, (Aljaška, Kalifornie, Oregon), i v Evropě. Používá se v saunách na výrobu palubek pro obložení stěn a stropu.
borovice – toto dřevo se používá na výrobu palubek pro stavbu saun. Dřevo je načervenalé nebo nažloutlé
osika – Používá se na výrobu laviček, podhlavníků, roštů. Barva je bělavá až nažloutle bílá. Vyskytuje se v Evropě, Asii, Sibiři, Číně.
lípa – Používá se na výrobu laviček a opěrek v sauně, případně na doplňky saun – naběračky na vodu. Vyskytuje se v Evropě. Barva je bělavá, nažloutlá, někdy lehce nahnědlá.
olše – Olše se používá na výrobu laviček, podhlavníků, opěrek. Barva je načervenale bílá až hnědá. Vyskytuje se v Evropě, Sibiři, Africe.
cedr – Cedr se používá pro obložení infrakabin, výjimečně pro obložení saun. Barva dřeva je červenohnědá. Vyskytuje se v Jižní Americe.
teak – Na sauny se používá výjimečně na vnitřní obklady. Vyskytuje se v Asii. Barva tmavě hnědá, až černě žilkovaná.
Parní boxy
Parní kabiny a lázně slouží k uvolnění organismu, relaxaci, zmírňují revmatické potíže atd. V dnešní době se parní kabiny obdobně jako bazény, sauny a ostatní regenerační přístroje stávají samozřejmou součástí vybavení rodinných domů, kde vytváří prostředí vhodné k relaxaci. Hlavní výhodou parní kabiny je její minimální požadavek na prostor a možnost kombinace se sprchovými boxy. Přestože jsou sauny a infrasauny vůči parní kabině poměrně blízké příbuzné, jsou v nich rozdíly. Zatímco finské sauny mají provozní teplotu 85 – 110 st. C a relativní vlhkost 7 – 20 %, parní lázně mají klima téměř opačné a to vysokou relativní vlhkost a poměrně nízkou teplotu (40 st. C.).
Parní kabina je nenáročná na prostor, může být kombinovaná se sprchovým boxem (panelem). Může být dimenzována pro 1 osobu i pro 2 osoby.
Zdraví prospěšná termoterapie
- spaluje kalorie (redukuje váhu)
- podporuje krevní oběh
- posiluje kardiovaskulární systém
- ulevuje kloubům a celkové ztuhlosti
- odstraňuje toxické látky
- zotavuje pokožku
- zlepšuje imunitní systém
- omezuje stres a únavu
INFRAČERVENÉ ZÁŘENÍ
Vyhřívací kabina znamená skutečnou revoluci v oblasti sanuování a možnosti regenerace organismu za využití terapeutického efektu infračerveného záření. Je infračervené záření skutečně bezpečné? Není se třeba obávat. Toto záření nemá nic společného s UV zářením (odpovědným za spálení kůže při opalování a s poškozením kůže), anebo nukleárním zářením. Zářící teplo je jednoduše forma energie, zahřívající tělesa přímo, proces zvaný konverze, a to bez zahřívání vzduchu, který je mezi nimi. Zářící teplo se také nazývá infračervené záření – IR. Infračervený segment elektromagnetického záření je rozdělen do 3 segmentů podle vlnové délky (měřen v mikronech) a zde rozlišujeme:
1. 0,07 – 1,4 mikronů (IR-A) | krátké vlny |
2. 1,4 – 3 mikrony (IR-B) | stření vlny |
3. nad 3 mikrony (IRC) | dlouhé vlny |
Segment infračerveného záření se v elektromagnetickém poli nachází pod červeným světlem, které je nejnižší energetickou složkou viditelného záření. Infračervené světlo je pro lidské oči neviditelné a je spatřitelné pouze pomocí speciálních kamer, které transformují infračervené světlo na barvu viditelnou pro naše oči. Infračervené světlo sice nevidíme, ale můžeme ho pocítit, vnímáme ho jako teplo. Slunce produkuje většinu své energie v infračervené části spektra. Naše atmosféra má „okno“, které dovoluje průchod infračervených paprsků o vlnové délce 7 – 14 mikronů až k Zemi. Když je Země zahřátá, vysílá rovněž infračervené záření, a to o vlnové délce 7 – 14 mikronů s maximem kolem 10 mikronů. Podle Dr. Tsu-Tsair Oliver Chi a jeho souhrnu mechanismů působení infračervených zařízení na lidské tělo: infračervené paprsky jsou selektivně absorbovány tkáněmi, které potřebují zvýšit svůj výkon. Vnitřní (tělní) produkce infračervené energie, která probíhá v našich tkáních, je spřízněna s nejrůznějšími druhy ozdravných reakcí, které mohou potřebovat k dodání energie do maximální možné míry na to, aby bylo dosaženo nejlepší možné ozdravné odezvy u tkání, které se nacházejí v ozdravném procesu. Tento fenomén se nazývá „resonanční absorbce“.
INFRAČERVENÉ ZÁŘENÍ A JEHO ZDROJE
Slunce je základním zdrojem infračervené energie. Byli jste někdy venku za polojasného jarního počasí o teplotě kolem 30 °C a cítili se velice příjemně, když se slunce schovalo za jeden z nemnoho mraků“ I když okolní teplota nepoklesla, cítili jste příjemné ochlazení, protože mrak nedovolil plný průchod infračerveným paprskům. Infračervené teplo v Infračerveném Termálním Systému – ITS má stejné vlastnosti jako teplo z našeho slunce, anebo jako teplo vyzařované naším tělem potřebné k udržení naší tělesné teploty.
Naše těla vyzařují infračervenou energii skrze naší kůži v rozsahu 3 – 50 mikronů, kdy většina je kolem 9,4 mikronů. Naše dlaně vyzařují infračervenou energii mezi 8 – 14 mikrony. Reiki, uzdravování vyzařováním energie skrze naše dlaně, má v Číně tradici dlouhou 3000 let a je postavena na uzdravovacích vlastnostech přírodního infračerveného záření. Indičtí jogíni také doporučují uzdravování skrze naše dlaně, a to hlavně ve spojitosti s úlevou od unavených, namáhaných očí.
Dr. Tadashi Ishikawa v roce 1965, po 5 letech práce u Fuji Medical R and D department, patentoval zirkoniové keramické infračervené zářiče, které se v těchto ITS používají. ITS na základě těchto zářičů byl používán výhradně doktory v Japonsku, a to až do roku 1979, kdy byly uvolněny pro veřejnost. Tento systém byl zdokonalován od roku 1981, kdy byl prodán do USA. Panely, které produkují podobné infračervené záření, se používají v nemocnicích pro zahřívání novorozenců (inkubátor).
Zářiče v ITS vyzařují kolem 1/3 svého výkonu ve středních vlnách (2 – 5,6 mikronů) pro jejich hlubokou penetraci a další 2/3 v dlouhých vlnách (5,6 – 25 mikronů se zaměřením výkonu rovnoměrně rozestřeného kolem 9,4 mikronů), které jsou vrcholem lidského infračerveného záření. Toto rozestření maximalizuje vysokou penetraci středně dlouhých vln a spojuje se poté s dlouhými vlnami, čímž se vytváří rozšíření resonanční absorpce ozdravujících se tkání. Čínští výzkumníci prokázali, že vlnová délka 2 – 25 mikronů je nejvíce léčebná.
ITS VERSUS TRADIČNÍ SAUNA
ITS používá infračervené záření pro přímou penetraci lidských tkání do hloubky cca 4 cm. Záření je nastaveno co nejblíže lidskému záření tak, aby naše tělo mohlo absorbovat až 93 % infračerveného záření, které se dostane k lidské pokožce. Běžná sauna je závislá na nepřímém působení tepla: první je konvekce (vedení tepla v kapalném a plynném prostředí) a druhá je kondukce (přímý kontakt mezi ohřátým plynem a pokožkou), které na nás mají ozdravný účinek. V ITS méně než 20 % infračervené energie ohřívá vzduch, což nechává přes 80 % na přímý ohřev našeho těla. Proto kabina na bázi infračerveného záření prohřívá lidské tělo do daleko větší hloubky a mnohem efektivněji než tradiční sauna. Většina infračervené energie je primárně spotřebována na přímou přeměnu v energii tepelnou, zatímco u tradiční sauny dochází k nadměrnému ohřevu vzduchu, který následně povrchově zahřívá naši pokožku.Tento zásadní rozdíl vysvětluje mnoho bezprecedentních výhod dosažitelných pouze používáním ITS, který není možné dosáhnout v tradiční sauně.
Infračervená energie produkovaná ITS vylučuje z těla až 3 x větší obsah škodlivých látek v objemu potu v porovnání s tradiční saunou. ITS pracuje s teplotou vzduchu v rozmezí 30 -60 °C, zatímco tradiční sauna pracuje s teplotou v rozmezí 90 – 105 °C. Nižší teploty vzduchu jsou důležité pro lidi s vyšším kardiovaskulárním rizikem, protože toto riziko se při vysokých teplotách v tradičních saunách velmi zvyšuje.Němečtí vědci oznámili prospěšný efekt jednohodinové infračervené kabiny ve dvou skupinách hypertenzních pacientů, zkoumaných v roce 1989, který zahrnoval 24hodinový vzestup periferního prokrvení a snížení krevního tlaku.
V infračervených kabinách, kde teploty dosahují teploty 30 – 60 °C je také mnohem příjemnější dýchání, než je tomu v tradičních saunách. Infračervené kabiny se mohou používat i s otevřenými dveřmi dokořán, pokud jediným požadovaným výsledkem je infračervená penetrace, nebo pokud požadujeme svalové prohřátí (sportovní svalové předehřátí) nebo bez dosažení výrazné potivosti, a to vše i v plném oblečení.Tento přístup může být používán před svalovým strečinkem, posilováním, běháním, před vystavením se nízkým teplotám, anebo těžší prací.
Infračervené kabiny jsou jednodušší a příjemnější než tradiční sauny. Předehřátí tradiční sauny trvá 30 – 90 min, což je dělá málo praktickými. Předehřátí infračervené kabiny za pokojové teploty trvá asi 5 – 10 min.
Praktičtější pro domácí použití je tedy opět infračervená kabina.
Další výhodou jsou obrovsky snížené provozní náklady. Při cyklu 10 min zahřátí kabiny a 30 min saunování jsou provozní náklady přibližně 3 Kč. U klasické sauny je to přibližně 40 Kč : minimálně 10 x dražší provoz.
Infrasauny – pravidla saunování
Infrasauna umožňuje saunování kardiakům, astmatikům, alergikům, vhodná je pro malé děti i pro ty, kteří těžce snáší vysoké teploty klasických saun. Pravidelné saunování 1x – 2x týdně přináší kvalitní celkovou regeneraci těla (odolnost vůči infekcím, ústup onemocnění dýchacích cest, alergií, normalizace krevního tlaku, rehabilitační účinky apod.). Sauna zvyšuje látkovou výměnu, odplavuje únavové látky, zlepšuje zásobování kyslíkem a přispívá k získání bezprostředně kladného pocitu v podobě dokonalé čistoty kůže s patrným kosmetickým efektem, uvolnění a svěžesti s povzbuzením mnohých životních funkcí, zlepšení tělesné i duševní kondice. Saunování v infrasauně lze realizovat kdykoli během dne, vzhledem k tomu, že infrateplo působí podpůrně na lidský organismus, dodává mu energii a vitalitu. Člověk se necítí unaven jako po saunování v klasické sauně. Přesto se bezprostředně po saunování nedoporučuje zvýšená fyzická námaha.
Způsob užití:
INTENZIVNÍ POTÍCÍ KŮRA 1x – 2x TÝDNĚ
předehřát kabinu cca 10 min. na teplotu cca 33 – 35 oC
před saunováním se osprchujte
pobyt v infrakabině vcelku 25 – 35 min. DOPLŇOVAT TEKUTINY PŘÍMO PŘI SAUNOVÁNÍ, voda zkvalitňuje celkové působení infračerveného tepelného systému a urychluje látkovou výměnu. Při saunování je lépe si sednout než lehnout, neboť infračervené záření je vysíláno horizontálně a nejlepší účinky se dosahují, když je tělo rovnoměrně prohříváno všemi infračervenými zářiči. Výjimku tvoří kombinované sauny, kde je umožněno ležení díky zabudovanému infrapanelu přímo v lavici
používejte tři ručníky – na sezení, pod nohy a na stírání potu z těla
osprchujte se studenou či vlažnou vodou
při podpůrné léčbě pohybového a cévního systému je důležité neprovádět ochlazení studenou vodou, ale naopak se osprchovat vodou teplou – zamezí se smrštění tkání a maximalizuje se uvolňující efekt
PROHŘÍVACÍ KÚRA, VYUŽITÍ VE FITNESS
i několikrát za den při rekonvalescenci, na snížení bolesti, urychlení hojivých procesů
před i po sportovním výkonu
předehřát kabinu cca 5 min.
pobyt v kabině cca 10 min. do pocitu potu v lehkém oblečení (cvičební oděv)
následuje rehabilitační cvičení, trénink do pocitu bolesti s následným krátkodobým prohřátím v kabině s cílem uvolnit svalové napětí a bolest ve svalech (nebo může následovat potící kúra cca 20 – 30 min. dle individuální potřeby)